Abkant Pres

Yıllar içinde, abkant pres şekillendirme teknolojisi birçok değişikliğe uğramıştır. Bu, imalat makineleri hakkında genelleme yapmayı biraz zorlaştırabilir.

Sac İşleme Makinaları
12. Feb 2021
1754 görüntülenme
Abkant Pres

Abkant presler, metal şekillendirme imalat atölyelerinde yaygın olarak kullanılan sac işleme tezgahlarıdır. Bu cihazlar, katı metal nesneleri şekillendirmek için tonlarca güç uygular. En yaygın uygulama, sac levhayı belirli bir açıyla bükmektir.

Yıllar içinde, abkant pres şekillendirme teknolojisi birçok değişikliğe uğramıştır. Bu, imalat makineleri hakkında genelleme yapmayı biraz zorlaştırabilir. Yeni veya kullanılmış ikinci el bir abkant makinesi için pazardayken, bu makinelerin nasıl çalıştığını ve bir modelden diğerine nasıl değişebileceğini sağlam bir şekilde kavramak önemlidir.

Bu konuda size yardımcı olmak için, abkant şekillendirme teknolojisi hakkında herkesin bilmesi gereken temel şeylerden birkaçının listesi:

1) Abkant Pres Kuvvet Uygulamanın Dört Farklı Yolu Vardır

  • Mekanik
  • Pnömatik
  • Hidrolik
  • Elektro servo mekanizmalı 

Dört guruba ayrılan abkant presler içinde günümüzde en sık CNC kontrol sistemler ile donatılmış hidrolik olan abkant pres modelleri tercih edilmektedir. Sürekli gelişen elektronik ve yazılım teknolojisi sayesinde CNC kontrol paneli üzerinden abkant pres operatörün yapmış olduğu seçimler doğrultusunda işlenecek olan saca uygulanması gereken kuvvet ayarlanmakta ve bükme işlemi gerçekleştirilmeden evvel simülatör programlar vasıtası ile oluşabilecek olası hataların önüne geçilebilmektedir. Abkant pres sayesinde bükülecek olan malzeme en hassa ölçülerde bile işlenebilir. Arka dayama olarak nitelendirilen bölüm; bükme işlemi gerçekleştirildiği sırada dört yöne hareket edebilir pozisyonda imal edilmiştir.

Çoğu zaman, abkant preslerden bahsederken, insanlar genellikle mekanik veya hidrolik tahrik sistemleri hakkında düşünürler, çünkü bunlar en yaygın olarak bilinirler. Hangi tip abkant presi kullanmanız gerektiğine karar vermek uygulamanıza bağlı olacaktır.Yüksek tonaj gerektirmeyen bir işiniz varsa elektro servo mekanizmalı bir makina sizin için çalışabilir. Çok kalın çelik parçalarını bükmeniz gerekiyorsa, bir hidrolik makine daha iyi olabilir.

2) Abkant Presin Parçaları
Bir abkant presin bileşenleri, kullandığı tahrik sistemi türüne bağlı olarak bir makineden diğerine değişebilir.

Bir abkant presin temel yapısı tipik olarak şunları içerecektir:

İş parçasını dinlendirmek için bir yatak;
Parçanın üzerine itilmesi için (veya parçanın yukarı itilmesi için) bir koç;
Metalin şekillendirilmesine yardımcı olmak için fren yatağı için kalıplar;
Virajın doğru noktada olmasını sağlamaya yardımcı olacak bir arka dayama; ve
Bir CNC (bilgisayar sayısal kontrol) sistemi  bazı eski makinelerde buna sahip olmayabilir, ancak son birkaç yılda yapılan abkant presler için çok yaygındır.
Makineler arasındaki en büyük fark, genellikle krikoyu hareket ettirmek için kullanılan tahrik sistemidir. Makineler arasındaki diğer bir fark, makinenin sahip olabileceği farklı kontrol eksenlerini içerebilir.

Akbant preslerin tamamı, yüksek mukavemet yapıda olmaları göz önüne alınarak çelik gövdeye sahiptir. Bu sayede abkant operatörü güvenli bir çalışma ortamında en sağlıklı sonucu elde edebilir. Abkant preslerin gövde kısmının imalatında “St 44 A1 kalite” malzeme kullanılmıştır. Ağır yapıda üretilmiş ve form değiştirmeye karşı korunmuş gövdeli ve CNC teknolojisi kullanan akbant preslerin denge mili yatakları, silindir bağlantı yüzeyleri, kızaklar, delme işlemleri,  üst gövde ve üst tabla bağlantı yüzeyleri; CNC işleme merkezleri bünyesinde yapılır. Mukavim ve form değiştirmeyen gövde; yüksek kalitede üretilen rulmanlarla desteklenmiş olan sağlam denge miline sahiptir. Benzersiz özellikleri sayesinde bükme işlemlerini minimum hata ve maksimum performansta gerçekleştirir. Abkant preslerin üzerinde bulunan konum doğrulayıcı sensörler sayesinde, abkant operatörü tarafından tüm işleme süreçleri anlık olarak takip edilebilir.

3) Kontrol Eksenleri
Bir abkant pres, modele bağlı olarak çok sayıda kontrol eksenine sahip olabilir. Bir abkant presine bakarken, aşağıdaki kontrol eksenlerinden hangisine sahip olduğunu kontrol ettiğinizden emin olun:

Y ekseni
Y eksenleri bir  senkro makinede bulunabilir  ve Y1 ve Y2 eksenine ayrılmıştır; sol ve sağ silindirleri kontrol etmek için üst takım üzerinde bağımsız olarak çalışırlar. Bunlar, üst kirişe inanılmaz derecede eşit bir düşüş sağlar ve ışın seviyesini korumak için tam kontrol için bağımsız olarak ayarlanabilir.

A ekseni
İş parçaları ağırsa, bombeleme ciddi bir sorun haline gelir, A ekseni kiriş boyunca simetrik olarak ayarlamalar yaparak riski azaltmaya yardımcı olur. A ekseni tüm ışını ayarlar ancak eğilmeyi önlemek için daha çok ortaya odaklanır.

Z eksenleri
Z1 ve Z2 eksenlerine bölünmüş, her ikisi de bağımsız olarak programlanabilir. Abkant presinizde küçük parçalarla çalışıyorsanız veya parmak genişliğini sık sık ayarlamanız gerekiyorsa, Z eksenleri, her bir farklı viraj için manuel ayarlamalarla yutulan zamandan tasarruf edecek şekilde programlanabilir.

R eksenleri
Burada, R eksenleri arka dayamanın çubuk yüksekliğini yukarı veya aşağı kontrol eder. Bir parçaya bir viraj koymayı planlıyorsanız paha biçilmez, sonra aynı parçaya daha fazla bükün. R eksenleri, tam arka dayama kontrolü için R1 ve R2 eksenlerine ayrılabilir, eğme ve daha fazla ısmarlama çalışma için idealdir.

X eksenleri
Bu eksen arka dayamayı ileri ve geri kontrol eder. Bükülürken flanş uzunluğunu ölçmeniz gerekiyorsa, X eksenli bir abkant pres paha biçilmezdir. Eklenen levha arka dayama dokunduğunda, bükülmeye başlamak için doğru nokta tanımlanmıştır. X ekseni, R eksenlerine benzer şekilde tam arka dayama kontrolü için X1 ve X2 eksenlerine ayrılabilir.

CNC Bombeleme. CNC sistemine sahip bir makine, abkant presin aşınmış takımını veya esnemesini düzeltmek için makinenin yatağını kontrol edebilir veya "önceden bükebilir".
Sac Kaldırıcılar. Abkant presin kolunun aşağı inişi sırasında büyük, ağır metal levhaları yerinde tutmak için ek mekanik destek. Bu, büyük veya ağır sac metal parçalarını bükerken tek bir kişinin abkant presini çalıştırmasını sağlar.
Robotik Arayüzler. Bazı durumlarda neredeyse tamamen gözetimsiz çalışmasına izin verebilecek bir abkant pres için robotik yükleme, çalıştırma ve boşaltma sistemleri.
Abkant presinizde isteyeceğiniz belirli kontrol eksenleri, yaptığınız parçaların ne kadar karmaşık olduğuna bağlı olarak değişecektir. Yapmanız gereken son derece karmaşık birçok parçanız varsa, ekstra kontrol eksenlerine sahip olmak (X, Z ve R eksenleri gibi)  daha önemli olacaktır. 

Sac bükme işlemlerinde rakiplerinin bir adım önüne geçerek, zorlu rekabet koşullarında talep toplamaya çalışan işletmelerin olmazsa olmazı olan abkant presler; iş gücü ve zamandan tasarruf gibi faydaları nedeni ile yatırım yapılan tutarı kısa zamanda amorti edebilmektedir.

Yorumlar

Bu yayına yorum eklenmedi

Yeni yorum ekle

Yeni yorum eklemek için giriş yapmalısınız. Giriş Yap
Kategoriler
Makina Haber
En Güncel Makine Haberleri
Otomasyon Haber
En Güncel Otomasyon Haberleri
Fuar Etkinlikleri
Fuarlar - Etkinlik Bilgileri
Tarihte Bugün Ne Oldu
Teknoloji ve Bilim Tarihi Buluşlar
Talaşlı İmalat Tezgahları
Metal İşleme Tezgah Çeşitleri - Özellikleri
Sac İşleme Makinaları
İpuçları
Bizden bi' dolu bilgi
Cnc Bilgi Bankası
Robot - Cobot
Yapay Zeka
AGMA
Cnc Takım Tezgahları
AKIRA SEIKI
Cnc Takım Tezgahları
INDEX - TRAUB
Cnc Takım Tezgahları
DMG MORI
Cnc Takım Tezgahları
DOOSAN
EMAG
HERMLE
HELLER
Cnc Takım Tezgahları
OKUMA
Cnc Takım Tezgahları
MAKINO
MAZAK
Cnc Takım Tezgahları
GROB
Cnc Takım Tezgahları
HAAS
Cnc Takım Tezgahları
Franz Kessler GmbH
Accurpress
Accuway
Amada
+GF+
Bridgeport
Bahmueller
Burkhardt+Weber
Brother
Chevalier
Chiron
Chmer
Cincinnati
Citizen
Colchester
Comau
Correa
Daewoo
Dahlih
Danobat
Defum
Denford
DMC
Dorries
Droop & Rein
Enshu
Excel
Fadal
Fanuc
Fortune
Finn-power
Fidia
En son yapılan yorumlar