Hidrolik C Pres

Hidrolik C Tipi Presin Genel Kullanım Alanları

Sac İşleme Makinaları
12. Feb 2021
1275 görüntülenme
Hidrolik C Pres

Gövde yapısı (kalıp çalışma boşluğu) tek taraftan açık olan pres tezgâhlarıdır. Pik ve çelik gövdeli olarak üretilirler. Genelde hafif tonajlı preslerin tasarımında C tipi gövde şekli olarak kullanılırlar.

Hidrolik C pres, benzersiz stilleri ile karakterize edilir ve bu, destek plakasının etrafında bir "C" oluşumuna neden olur. 

Hidrolik C Tipi Presin Faydaları
Tasarımıyla doğal olarak sunulan açık alana ve manuel veya otomatik çalıştırma seçeneğine ek olarak, hidrolik C tipi presler üreticilere aşağıdakiler dahil çeşitli avantajlar sunar:

Minimum taban alanı: Hidrolik C  tipi presler, dar ve sağlam C şekilli çerçevelerinden dolayı genellikle diğer hidrolik preslerin çoğundan (4 direkli presler gibi) daha az yer kaplar.
Kullanım kolaylığı ve verimlilik: Presin tasarımı minimum strok sapması, iş erişilebilirliği, artırılmış açık alan ve işe yaklaşma avantajları sağlar.
Erişim noktaları: İşlem alanına üç erişim noktasıyla hidrolik C tipi presleri, hurda metal ve bitmiş parçaların çıkarılmasıyla birlikte daha kolay kalıp bakımı ve ayarlamalarına olanak tanır.
Uygun maliyetli: Bu pres stili, diğer hidrolik pres türlerine kıyasla genellikle daha düşük maliyetlidir.

Hidrolik C Tipi Presin Genel Kullanım Alanları
En yaygın uygulamalardan biri damgalamadır . Damgalama işlemi sırasında, C tipi presin damgalanmış parçalar, bakır, titanyum, paslanmaz çelik veya alüminyum gibi bir metal levha kullanılarak oluşturulur. Takılan sacdan parçaları şekillendirmek için kalıp olarak adlandırılan bir zımba aracı kullanılır. Koç daha sonra sac metali kalıp boyunca iterek gerekli şekli oluşturur.

Üreticiler, zımbalamanın yanı sıra aşağıdakiler gibi diğer metal şekillendirme işlemlerini de gerçekleştirebilir:

Montaj : İki veya daha fazla parçanın bir hidrolik montaj presi ile birlikte sabitlenmesi.
Kaplama : Kapalı kalıp sistemi içinde bir iş parçasının tüm yüzeylerinin yüksek oranda sıkıştırılması.
Sıkıştırma : Toz halindeki malzemenin sıkıştırılmasıyla üretilen, tipik olarak özel bir hidrolik sıkıştırma presi ile yapılan bir nesne.
Sıkma : Malzemeyi katlamak ve düzleştirmek için özel bir montaj presi ve uygun bir alet kullanan bir montaj tekniğidir, böylece iki parça kıstırma hareketiyle birbirine sıkıca tutturulur. Bu teknik genellikle sac levha parçalarını birleştirmek için kullanılır.
Çekme ve derin çekme işi : Metali konik bir kalıptan çekmek ve metali daha ince bir şekle getirmek
Kabartma : Teorik olarak metal kalınlığında değişiklik olmaksızın erkek ve dişi kalıplar aracılığıyla sac malzemede baskılı tasarımlar oluşturan özel bir hidrolik pres kullanan bir işlem.
Şekillendirme : Düz bir sac metal iş parçasını 3 boyutlu bir parçaya dönüştürme.
Delme : Hidrolik C tipi pres ile sac malzemede, plakada veya çeşitli parçalarda delik gibi bir açıklığın kesilmesi veya delinmesi.
Presli bağlantı : Sıkı geçmeli parçaların montajı.
Doğrultma : Çubuklar, tüpler veya benzer uzun parçalar veya şekillerdeki düzlükten herhangi bir sapmayı düzeltmek için bükme veya uzatma.
Kırpma : Tipik olarak, önceden oluşturulmuş, çekilmiş veya dövülmüş bir parça üzerinde ikincil bir kesme veya kesme işlemi. Amaç, herhangi bir fazla metali kenarlarından "kırparak" parçayı istenen şekle ve boyuta getirmektir.

C Tipi Preslerin Dezavantajları?
C tipi presler düşük tonajlarda tercih edilme nedeni büyük tonajlardaki gövde esneme değerlerinin bu şekildeki yapıya uygun olmamasıdır. Bu da makine rijitliğinin olumsuz değerlerde olmasını ve dolayısıyla işlemlerin hassas bir şekilde gerçekleşmesini önlemiş olmaktadır.
Gövde esnemelerinin belli sınırlarda kalması işlem hassasiyeti için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle preslerdeki esnemeler birçok üretici firma tarafından henüz tasarım aşamasında belli sınırlar içinde tutulmaya çalışılmaktadır. Üretici firmalar sonlu elemen metodunu kullanarak esneme ve gerilme analizlerini yapmaktadır.
Yük altında C tipi preslerde açısal bir deformasyon oluştuğu için alt ve üst tabla arasındaki paralellik bozulur ve bunun neticesinde zımba ve kalıplarda aşınmalar meydana gelir ve işlemin hassas olarak yapılması zorlaşır. 

 

Yorumlar

Bu yayına yorum eklenmedi

Yeni yorum ekle

Yeni yorum eklemek için giriş yapmalısınız. Giriş Yap
Kategoriler
Makina Haber
En Güncel Makine Haberleri
Otomasyon Haber
En Güncel Otomasyon Haberleri
Fuar Etkinlikleri
Fuarlar - Etkinlik Bilgileri
Tarihte Bugün Ne Oldu
Teknoloji ve Bilim Tarihi Buluşlar
Talaşlı İmalat Tezgahları
Metal İşleme Tezgah Çeşitleri - Özellikleri
Sac İşleme Makinaları
İpuçları
Bizden bi' dolu bilgi
Cnc Bilgi Bankası
Robot - Cobot
Yapay Zeka
AGMA
Cnc Takım Tezgahları
AKIRA SEIKI
Cnc Takım Tezgahları
INDEX - TRAUB
Cnc Takım Tezgahları
DMG MORI
Cnc Takım Tezgahları
DOOSAN
EMAG
HERMLE
HELLER
Cnc Takım Tezgahları
OKUMA
Cnc Takım Tezgahları
MAKINO
MAZAK
Cnc Takım Tezgahları
GROB
Cnc Takım Tezgahları
HAAS
Cnc Takım Tezgahları
Franz Kessler GmbH
Accurpress
Accuway
Amada
+GF+
Bridgeport
Bahmueller
Burkhardt+Weber
Brother
Chevalier
Chiron
Chmer
Cincinnati
Citizen
Colchester
Comau
Correa
Daewoo
Dahlih
Danobat
Defum
Denford
DMC
Dorries
Droop & Rein
Enshu
Excel
Fadal
Fanuc
Fortune
Finn-power
Fidia
En son yapılan yorumlar