Plazma Kesim Makinası

Cnc Plazma kesim makinası ve Plazma kesim teknolojisi ne kadar ilerlediğine dair daha iyi bir fikir edinmek için, nereden başladığına ve nereye gittiğine bir göz atalım.

Sac İşleme Makinaları
12. Feb 2021
556 görüntülenme
Plazma Kesim Makinası

Plazma kesme, 1950'lerin sonlarında geliştirilmesinden bu yana uzun bir yol kat etti. Bugün, çok çeşitli endüstriler için en yaygın kullanılan metal plaka kesme işlemlerinden biridir.

Mühendisler, kesim kalitesini ve kesme torçundaki sarf malzemesi nozullarının ve elektrotların ömrünü iyileştirmek amacıyla 1960'lar boyunca süreç üzerinde sürekli çalıştılar. Plazma, süreç geliştikçe ve kullanıcılar malzemelerdeki karmaşık şekilleri çok yüksek hızlarda kesme yeteneğinin farkına vardıkça bu dönemde ivme kazanmaya başladı.

1968'de radyal su enjeksiyonu tanıtıldı. Bu patentli nozul teknolojisi, arkı daraltmak için plazma jetinin etrafına radyal olarak enjekte edilen saf su kullandı, nozül soğutmasını iyileştirirken enerji yoğunluğunu artırdı ve böylece daha hızlı kesme hızları, daha yüksek kaliteli kesimler ve karbonlu çelikleri yüksek hızlarda kesme yeteneği sağladı oksigaz kesme işleminden kat kat daha hızlı. Yaklaşık aynı zamanda, XY koordinat tahrikli kesme makinesi teknolojisi geliştiriliyordu. Mikroişlemci kontrol teknolojisi, XY hareket kontrol makinelerinin beyni haline gelmeye başladı ve daha iyi doğruluk, daha yüksek kesme hızları (yeni teknoloji plazma sistemleri için gerekli) ve atölyede daha yüksek otomasyon ve üretkenlik seviyeleri sağladı.

Plazma nedir?
Plazma maddenin dördüncü hâlidir. Normalde maddenin üç hâlini biliriz: Katı, sıvı ve gaz. Genel bir element olan su için bu üç hâl buz, su ve buhardır.

Bu hâller arasındaki fark, bunların göreceli enerji seviyeleridir. Buza ısı formunda enerji eklediğinizde, buz erir ve su formuna kavuşur; biraz daha enerji eklerseniz su buharlaşır ve buhar haline gelir. Buhara çok daha fazla enerji eklediğinizde, yaklaşık 11.700 °C seviyesine kadar ısıttığında buhar çeşitli bileşen gazlarına bölünecek ve elektrik ileten veya iyonize hale gelecektir. Bu yüksek enerjili iyonize gaza, plazma adı verilir.

Bir plazma kesim sisteminde enerjinin iletken çalışma malzemesine aktarılması için plazma akışı kullanılır. Plazma akışı tipik olarak azot, oksijen, argon veya hatta havanın dar bir nozuldan geçmeye zorlanması sonucu oluşur. Harici güç kaynağı tarafından üretilen elektrik akımı gaz akışını iyonize etmek için yeterli enerjiyi ilave eder ve gazı 40.000 ˚F sıcaklığa erişen bir plazma arkına dönüştürür. Plazma arkı, çalışma parçasını eriterek keser ve erimiş metali üfleyerek uzaklaştırır.

Plazma Kesim Makina Teknolojisi  Nasıl Başladığına Dair Kapsamlı Bir Zaman Çizelgesi;
Plazma kesme işlemi ilk olarak 1950'lerde hem ABD hem de Almanya'da bağımsız olarak çalışan mühendisler tarafından geliştirildi. Yaklaşık yetmiş (70) yıl sonra, dünya çapında aşağıdaki şirketler sürecin ilerlemesi için çalışmaya devam ediyor:

ESAB (İsveç), Hypertherm (ABD), Kjellberg (Almanya), Komatsu (Japonya), Kaliburn / Lincoln (ABD) ve Thermal Dynamics (ABD).

1957 
Plazma kesme işlemi, gaz tungsten ark kaynağı (GTAW) işleminin bir uzantısı olarak Union Carbide tarafından geliştirilmiş ve patentlenmiştir.

1960
Thermal Dynamics, büyük miktarlarda paslanmaz çeliği işlemek için ilk plazma kesme sistemini Chicago, IL'deki Ryerson Steel'e sattı. Sistem, bir kontrol konsolunda değiştirilmiş bir F-40 meşale ve yüksek frekanslı bir başlangıç ​​setine sahipti. 1960 yılında Thermal Dynamics satışları 1.0 milyon $ 'a ulaştı, yüksek sıcaklık araştırmaları, plazma püskürtme ekipmanı ve metal kesme ekipmanları.

1961
Thermal Dynamics, 6 inç'e kadar ısıtma, metal püskürtme, kaynaklama veya kesme için 1.000 ampere kadar çalışabilen tek gazlı U-50 evrensel torçunu piyasaya sürdü. 

1962
Kjellberg Finsterwalde, WSH III-M (50 KW) plazma kesme sistemini satmaya başladı. Avrupa'nın endüstriye hazır ilk plazma kesme sistemi. Aynı yıl, Kjellberg süreci FineFocus plazma kesme teknolojisine dönüştürdü ve bir patent aldı.

1963
Thermal Dynamics, İkincil gaz kullanan Çift Akışlı Plazma kesme torcu için patent aldı  . İkincil akış, torç ucunun (nozül) dışını soğutmuş ve kesme işlemine yardımcı olmuştur. Thermal Dynamics ayrıca Dual Flow M-200 (1.000 Amp makine torcu) ve H-100 (750 Amp el torcu) yayınladı. O yıl ilk ABD yapımı, M-200 makine torcu, paralel olarak iki PSC-500 500A güç kaynağı (Westinghouse), CC-50 kontrol konsolu (TDC) ve HE-200 ısı eşanjörü ile yapılandırılmış 1.000 Amp bileşenli plazma kesme sistemini piyasaya sürdüler. (TDC). 

Hava plazma  kesimi ile ilgili ilk ABD deneyleri  sınırlı başarı ile sonuçlandı. Ancak süreç, Doğu Almanya'da Mannsfeld tarafından SSCB ve Japonya'daki müşteriler için başarıyla uygulandı.

1965
Thermal Dynamics , ikincil gazın kesici ucun dışından akan su soğutma sistemi ile değiştirildi. İşlem, ucun etkili ömrünü uzatan kesici ucun ilave soğutulmasını sağladı. Ek olarak, demir içermeyen metalleri keserken, suda bulunan Hidrojen (H2) sınırlı bir indirgeme reaksiyonu sağlayacaktır. İkincil su buharı, demir içermeyen metaller üzerinde daha temiz, kaynağa daha hazır kesim yüzeyleri sağladı. 

1968
Dick Couch ve Bob Dean Hypertherm'i Hanover, NH'de kurdu. PAC500 Su enjeksiyonlu plazma  meşale için patent aldılar  . Torç tasarımı  , plazma arkına radyal olarak enjekte edilen küçük su jetleri kullanarak bir nitrojen plazma ark kolonunu daralttı  . Etki, arkı önemli ölçüde sıkıştırdı ve daha konsantre bir ısı sütunu oluşturarak daha kare bir kesim yüzeyi elde etti. Enjekte edilen su ayrıca plazma kolonu ile torç nozulunun içi arasında nozül ömrünü uzatan bir buhar tabakası oluşturdu. PAC500 torç, çelik kesmede önemli bir gelişme sağladı.

1969
Thermal Dynamics, Plas-Cut 400 sistemini bir PSC-500 güç kaynağı, CC50 konsolu, HE-200 resirkülasyon makinesi ve yeni PCH-4 torcu ile tanıttı. Talimat kılavuzuna göre, 400 amper @ 100 DC yük voltunda çalışırken, 40Kw sistemi 1 ”çeliği 10 IPM'de keserek 1/2” çentik genişliği oluşturabilir. 25 ft. Torç kablolarına sahip sistem 4,175 dolara satıldı. Thermal Dynamics ayrıca birkaç mekanize plazma sistemi sundu. 

1970
Thermal Dynamics bu yıl (5) yeni plazma kaynak torçu piyasaya sürdü - PWH-2, PWH-3A, PWH-4A, PWH-5A ve PWH-7A. 4A, 5A ve 7A, torca benzersiz kesme sarf malzemeleri takıldığında plazma kesim için de kullanıldı. Thermal Dynamics, ilk gerçek birleştirilmiş plazma kesme sistemini piyasaya sürdü  . PAK 40  , tek bir taşınabilir sisteme 400 Amp güç kaynağı, soğutma sirkülasyon kontrol konsolu ve PCH / M-5A meşale Birleştirilen (40 Kw). 4.900 dolara satıldı ve çoğu metalde 2” kesim kapasitesi sundu.

Volkseigener Betrieb Schweißtechnik Finsterwalde Almanya'da kuruldu.

VEB Schweißtechnik Finsterwalde'den birçok Mansfeld mekanize plazma kesme sistemi Japonya'ya teslim edildi. Mansfeld, Japonya'nın tersanelerinde pazar lideri oldu.

Hypertherm, ilk otomatik plazma sistemini Rochester, NY'deki Karıştırma Ekipmanları Şirketine sattı. Sistem, bir PAC-500 torç ve (2) PAC-400 güç kaynakları ile yapılandırıldı. 

1972
Thermal Dynamics, 100 Ampere kadar kesme akımı çıkışı sunan LO-AMP PAK 20'yi (20 Kw) piyasaya sürdü. 

1973
Volkseigener Betrieb Schweißtechnik Kjellberg Finsterwalde, PA 40 Cut'ı oksijen plazma kulanan sistemini ilk kez piyasaya sürdü.

1974
Thermal Dynamics, kademesiz değişken amper kontrolü sunan PAK 20A (100A) ve PAK 40A'yı (400A) piyasaya sürdü. 

1975
Thermal Dynamics, sıvı soğutmalı bir ana trafo ile PAK 44'ü piyasaya sürdü. Bu sistem 3 ”maksimum kapasiteye sahipti ve hem manuel hem de mekanize uygulamalar için çok iyi karşılandı. PAK 44, 8.220 dolara satıldı.

1977
Thermal Dynamics ilk hava soğutmalı plazma kesme sistemini piyasaya sürdü   - PAK 10 (100A). Türünün ilk örneği olan bu sistem, sıvı soğutma suyu devridaimine ve sıvı soğutmalı torç ihtiyacını ortadan kaldırdı.

1979
Kjellberg ve Profesör Manfred von Ardenne Enstitüsü'nden bir grup araştırmacı, plazma kesme sürecini geliştiren bilimsel ve teknik çalışmaları nedeniyle Alman Demokratik Cumhuriyeti Ulusal Bilim ve Teknoloji Ödülü'ne layık görüldü. Thermal Dynamics, TA-500 (500 A) ve TA-1000 (1.000 A)% 100 görev döngüsü Çift gaz sistemini, 5 ”e kadar mekanize kesim için M-200 torçlarıyla yapılandırılmış olarak piyasaya sürdü.

1980
Thermal Dynamics,  nitrojen plazma ve hava kullanarak kesim yapan PAK 5 adlı tek fazlı giriş gücünde çalışabilen ilk ABD yapımı plazma kesme sistemini piyasaya sürdü  . PAK 5, 2.950 dolara satıldı. 1980'ler, hava plazma kesme teknolojisinde hızlı bir büyüme gördü. Hem manuel hem de makine torçlu 20 amperden 200 ampere kadar birçok sistem geliştirildi.

1981
Thermal Dynamics, hava plazmasında çalışabilen ilk ABD yapımı elde tutulan plazma kesme sistemini piyasaya sürdü. PAK 3 (28 A) olarak adlandırıldı. Thermal Dynamics, PAK 45 (400 A)% 100 görev döngüsü Çift gaz sistemini hem elle hem de mekanize torçlarla piyasaya sürdü.

1984
Thermal Dynamics, XR plazma sistemlerinin ilki olan PAK 3XR (31 A) hava plazmasını tanıttı.

1985
Thermal Dynamics 2.995 $ 'a satılan PAK 5XR (55 A) ½ ”kapasiteli hava plazma sistemini piyasaya sürdü. 20, 35 ve 55 A olmak üzere üç kesme aralığı sundu. Üretimin ilk 12 ayında beş bin sistem (5.000) satıldı. Hypertherm, 3/8 ”kesme kapasitesine sahip katı hal kıyıcı güç kaynağı kullanan MAX 40 (40A) tekli gaz hava plazma sistemini piyasaya sürdü. Bu, Hypertherm'in ilk elde tutulan sistemiydi. Yıl sonuna kadar 1.000 sistem sattılar. Hypertherm, nitrojen plazması kullanan ancak ark odasının dışındaki ark kolonuna oksijen enjekte eden bir torç getirdi. Bu yaklaşım, elektrot ömründeki normal azalmayı önledi. Bununla birlikte, yalnızca minimum düzeyde ilerleme hızını artırdı, çentik genişliği aşırıydı ve nozul ömrü kısaldı.

1986
Steve Hardwick ve Joe Warren, InnerLogic'i Charleston, SC'de başlattı. Şirket kurucuları, plazma endüstrisinin kesme sırasında plaka yüksekliğini bulmak ve "ark voltajını" korumak için tam özellikli, yüksek kaliteli ve hassas bir yönteme ihtiyaç duyduğunu fark ettiler. Önümüzdeki yıllarda, şirketin "RSVP (hızlı-servo-voltaj konumlandırıcı) torç yükseklik kontrol sistemleri serisi birçok plazma sistemi üreticisi ve kesme makinesi OEM'leri tarafından benimsenmiştir. Thermal Dynamics, PAK 10XR (105 A) çift gazlı havalı plazma kesme sistemini piyasaya sürdü - ilk ABD yapımı 100 A havalı plazma kesme sistemi.

1987
Thermal Dynamics, ABD yapımı ilk  invertör güç kaynağını piyasaya sürdü . DynaPak 110 (20 A) 1.290 dolara satıldı.

1988
Hypertherm, MAX100 (100 A) tek gazlı hava plazma kesme sistemini piyasaya sürdü. 

1989
InnerLogic, SR45i (45 A) invertörlü plazma kesme sistemini piyasaya sürdü - daha birçok plazma sisteminden ilki.

1990
1990'dan 2000'e kadar olan on yıl boyunca plazma kesim pazarı elli (50) kat büyüdü. Japonya'daki Komatsu, 90 Amp İnce Plazma sistemini tanıttı. 1/2 ”kalınlığa kadar metallerde dar kesimli bir çentik ve son derece kare kesimli kenar sağlayan dünyanın ilk yüksek çözünürlüklü plazma sistemi. 

Thermal Dynamics, el ve makine torçlu Merlin PAK15XC (150A) çift gazlı plazma sistemini piyasaya sürdü. 

Hypertherm, manuel ve makine torçlu MAX200 (200A) çift gazlı plazma kesme sistemini piyasaya sürdü. Hypertherm, LongLife Oxygen işlemini piyasaya sürdü ve patentini aldı. Bu, ark başlatma gazı olarak nitrojen kullanılarak ve ardından gerçek kesme işlemi için oksijene geçilerek elde edildi. Kesme işleminin başında ve sonunda yükselen ark akımı ile birlikte nitrojen başlangıç ​​gazı, geleneksel oksijen plazma kesiminde deneyimlenenden daha uzun sarf malzemesi parçalarının ömrüne katkıda bulundu.

1991
Thermal Dynamics, Stak Pak adlı modüler bir plazma kesme sistemi  yayınladı . Stak Pak, bir kontrol modülünün ve (4) adete kadar güç modülünün ½ ”ila 2” kapasiteye sahip sistemlerde yapılandırılmasına olanak sağladı. El ve makine kesim uygulamaları için dört farklı torç mevcuttu - 35 A hava soğutmalı, 70 A hava soğutmalı, 140 A hava soğutmalı ve 140 A sıvı soğutmalı. Ne yazık ki, bu devrim niteliğindeki ürün yeterince güvenilir değildi ve sonuçta 2000 yılına kadar TDC ürün hattından çıkarıldı.

1992
InnerLogic, SR100i (100 A) invertör plazma kesme sistemi.

Hypertherm, HT2000 (200 A) oksijen plazma kesme sistemini piyasaya sürdü. Hypertherm, ilk ABD yapımı yüksek çözünürlüklü plazma sistemi olan manuel gaz konsollu HD1070'i (70 A) piyasaya sürdü.

1995
Hypertherm, HT4100 hava enjeksiyonlu su susturucu sistemini piyasaya sürdü.

1996
Hypertherm, Manuel Gaz Konsolu ve manuel amper kontrollü HD3070 (100 A) yüksek çözünürlüklü plazma sistemini piyasaya sürdü.

1998
Küçük portatif plazma kesme sistemleri, yerleşik bir hava kompresörü ile tanıtıldı ; sıkıştırılmış bir gaz kaynağı ihtiyacını ortadan kaldırır.

Hypertherm, Otomatik Gaz Konsollu HD3070 (100 A) yüksek çözünürlüklü plazma sistemini piyasaya sürdü.

InnerLogic, FineLine 100 (100 A) yüksek çözünürlüklü plazma sistemini manuel gaz konsoluyla piyasaya sürüyor.

Hypertherm, Otomatik Gaz Konsollu HD3070 (100 A) yüksek çözünürlüklü plazma sistemini piyasaya sürdü.

2000
Kjellberg Finsterwalde, HiFocus yüksek çözünürlüklü plazma kesme teknolojisini piyasaya sürdü. Hypertherm, oksijen plazma kullanarak 400 A işlemle HT4400 (400 A) plazma sistemini serbest bırakır. Hypertherm, hava veya H5 plazma gazı ve hava kalkanı kullanarak 4 ila 19 amper arasında ARC WRITER veya plazma işaretleme sunar.

InnerLogic, mikroişlem kontrolü ve bir seri arayüz içeren INOVA torç yükseklik kontrolünü piyasaya sürdü. InnerLogic, FineLine 100 PC'yi piyasaya sürdü - ilk PC tabanlı otomatik proses kontrolüne sahip ilk ABD yapımı 100 A yüksek çözünürlüklü plazma sistemi.

InnerLogic, FineLine 200 PC'yi piyasaya sürdü - ilk PC tabanlı otomatik proses kontrolü içeren ilk ABD yapımı 200 A yüksek çözünürlüklü plazma sistemi. Kjellberg, HiFocus (lazer kalitesine yakın) plazma kesme teknolojisini piyasaya sürdü. Hypertherm, HT plazma sistemleri için kesme hızını% 50'ye kadar artıran HySpeed ​​kesme teknolojisini sunar.

2001
Hypertherm, Otomatik Gaz Konsolu ile HD4070 (200 A) yüksek çözünürlüklü plazma sistemini piyasaya sürdü.

Kjellberg, ince krom nikel çelik levhalarda temiz ve çapaksız kesimlere izin veren HiFinox teknolojisini piyasaya sürdü.

2003
Hypertherm, Manuel Gaz Konsollu HPR130 (130 A) yüksek çözünürlüklü plazma sistemini piyasaya sürdü.

2004
InnerLogic, manuel amperaj ve gaz kontrolü ile yapılandırılmış ProLine 2150 (150A), ProLine 2200 (200A) ve ProLine 2260 (260A) yüksek çözünürlüklü plazma kesme sistemlerini sunar.

2005
Thermal Dynamics, XT-300 plazma torçlu ULTRA-CUT serisi yüksek çözünürlüklü plazma sistemlerini piyasaya sürüyor. 100, 200 ve 300 amperlik amper çıkışları.

Hypertherm, HPR260 (260) yüksek çözünürlüklü plazma güç kaynağını piyasaya sürdü. Hypertherm, HPR130 ve HPR260 için Otomatik Gaz Konsolunu çıkardı.

2006
Hypertherm, HSD130 (130 A) çoklu gaz plazma sistemini piyasaya sürdü.

InnerLogic, şirket adını Kaliburn olarak değiştirdi.

2007
Kaliburn, Spirit 150a, Spirit 200a ve Spirit 275a dahil olmak üzere otomatik gaz konsollarına sahip yüksek çözünürlüklü plazma kesme sistemlerinin Spirit serisini piyasaya sürdü.

2009
Hypertherm, Power Pierce ve True Hole işlemi ile HPR400XD (400A) Otomatik Gaz Konsolu yüksek çözünürlüklü plazma sistemini piyasaya sürdü. Önceki HPR sistemleri, HPRXD sürümü - HPR130XD ve HPR260XD olarak yeniden başlatıldı.

2010
Hypertherm, HPR800XD (800A) Otomatik Gaz Konsolu yüksek çözünürlüklü plazma sistemini piyasaya sürdü. Hypertherm, manuel ve makine torçlu MAXPRO200 (200 A) çoklu gaz plazma sistemini pi

Yorumlar

Bu yayına yorum eklenmedi

Yeni yorum ekle

Yeni yorum eklemek için giriş yapmalısınız. Giriş Yap
Kategoriler
Makina Haber
En Güncel Makine Haberleri
Otomasyon Haber
En Güncel Otomasyon Haberleri
Fuar Etkinlikleri
Fuarlar - Etkinlik Bilgileri
Tarihte Bugün Ne Oldu
Teknoloji ve Bilim Tarihi Buluşlar
Talaşlı İmalat Tezgahları
Metal İşleme Tezgah Çeşitleri - Özellikleri
Sac İşleme Makinaları
İpuçları
Bizden bi' dolu bilgi
Cnc Bilgi Bankası
Robot - Cobot
Yapay Zeka
AGMA
Cnc Takım Tezgahları
AKIRA SEIKI
Cnc Takım Tezgahları
INDEX - TRAUB
Cnc Takım Tezgahları
DMG MORI
Cnc Takım Tezgahları
DOOSAN
EMAG
HERMLE
HELLER
Cnc Takım Tezgahları
OKUMA
Cnc Takım Tezgahları
MAKINO
MAZAK
Cnc Takım Tezgahları
GROB
Cnc Takım Tezgahları
HAAS
Cnc Takım Tezgahları
Franz Kessler GmbH
Accurpress
Accuway
Amada
+GF+
Bridgeport
Bahmueller
Burkhardt+Weber
Brother
Chevalier
Chiron
Chmer
Cincinnati
Citizen
Colchester
Comau
Correa
Daewoo
Dahlih
Danobat
Defum
Denford
DMC
Dorries
Droop & Rein
Enshu
Excel
Fadal
Fanuc
Fortune
Finn-power
Fidia
En son yapılan yorumlar