Su Jeti Makinası Waterjet Cutting Machine

Tüm aşındırıcı su jeti nozulları, ilk olarak 1930'ların başlarında patenti alınan sıvı püskürtme nozulu ile aynı temel çalışma prensibini kullanır ( Patent 2,040,715 ).

Sac İşleme Makinaları
12. Feb 2021
710 görüntülenme
Su Jeti Makinası Waterjet Cutting Machine

Su jeti ile kesme tekniği, farklı malzemeleri kesmek için yüksek basınçlı su akışı kullanır. İlk kullanım, onu hidrolik madencilik ve arazi geliştirme için kullanan Roma İmparatorluğu'na kadar uzanıyor. 1930'ların başlarında, bir şirket yumuşak metalleri kesmek için nispeten düşük basınçlı su kullandı. 

Su Jeti Kesiminin Evrimi:

İlk su jetleri yalnızca yumuşak malzemeleri kesmeyi başardı. Bununla birlikte, modern su jeti makineleri, çelik, taş ve cam gibi sert malzemeleri kesebilen granat (Garnet doğada kendiliğinden oluşan bir aşındırıcı mineraldir.) aşındırıcı kullanır.

1930'lar: Su jeti cihazları, terbiyeli metallerin yüzeyine düşük basınçlı bir su geçirilerek kağıdı kesmek, ölçmek ve makaralamak için kullanıldı.

1940'lar : Bu zamana kadar, gelişmiş yüksek basınçlı su jeti makineleri popülerlik kazanmaya başladı. Bu makineler, havacılık ve otomotiv hidroliği için özel olarak geliştirilmiştir.
 
1950'ler: Basınç aralığı (100000 PSI, 6900 bar) olan sıvı jet makineleri, plastik ve havacılık metallerini kesmek için kullanıldı. İlk sıvı jet makinesi John Parsons tarafından geliştirildi.
 
1960'lar : Metal ve taş kesmek için 50.000'e (3.450 bar) kadar ultra yüksek basınçlı hidro jet makineleri kullanıldı. Polietilen endüstrisinde de kullanılmıştır.
 
1970'ler : Bendix Corporation tarafından geliştirilen ilk ticari su jeti kesim sistemi piyasaya sürüldü.
 
1980'ler: İlk aşındırıcı su jeti nozülleri ROCTEC seramik tungsten karbür kompozit karıştırma tüpleri Boride Corp tarafından geliştirildi. Bu nozullar patentli bir karbür malzemeden yapılmıştır.
 
1990'lar : OMAX Corporation, patentli 'Hareket Kontrol Sistemleri' geliştirdi. Ayrıca su jeti akışını bulmak için kullanıldı.

2010'lar: 6 eksenli tezgahlardaki teknoloji, Su jeti kesme aletlerinin güvenilirliğini büyük ölçüde artırdı.

Su jeti kesiminin tarihi boyunca teknoloji gelişti, daha güvenilir, daha doğru ve çok daha hızlı hale geldi. Bir sonraki projeniz için kullanılmış ikinci el makina bir su jeti kesim makinası arıyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Su jeti ile kesme soğuk bir işlemdir, yani ısıdan etkilenen bölgeler, sertleşmiş malzeme veya malzeme gerilmeleri yoktur. Temiz, hassas çapaksız bir yüzey, genellikle ikincil yüzey bitirme ihtiyacını ortadan kaldırır. İşlem aynı zamanda küçük çaplı son derece hassas çentiklere yol açarak temiz bitmiş ürünlerin diğer işlemlerle mümkün olmayabilecek şekilde üretilebilmesini sağlar.

Su jeti ile kesme, hem kısa hem de uzun üretim çalışmaları için ideal olmasının yanı sıra, halen geliştirilmekte olan ürünler için prototiplerin hızlı ve kolay bir şekilde oluşturulduğu anlamına gelir. İkinci nesil prototiplere ihtiyaç duyulduğunda, bunlar ürünün planlama aşamasına geri gönderilmesi gerektiğinden daha hızlı ve daha az masrafla döndürülebilir.

Basınç ile kesim sağlayan bu teknolojinin belirli çalışma prensipleri vardır. Ancak elbette ki en temel çalışma prensibi sağladığı yüksek basınçtır. Daha ayrıntılı bir şekilde düşündüğümüzde öncelikle bu sistemin 87.000 psi basınç üreten bir pompa sistemine sahip olduğundan yola çıkmalıyız. Bu oldukça yüksek bir basınç değeridir. Kesici bir kafaya sahip olan su jeti, gerekli direktif veya direktifleri bilgisayardan aldığı andan sistemini harekete geçirir. Ve kesimi yapılacak olan malzemeye yönlendirir.

Su Jeti Nasıl Çalışır? denildiği zaman aslında en temel çalışma prensibinin basınçtan meydana geldiğini bilmeliyiz. Basınç sayesinde malzeme kesimi diğer yöntemlerde olamayacak kadar başarılı, temiz ve pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirilir. Basınç sayesinde pompa içerisindeki su çelik boruların kesme kafasına ulaşır. Karışım odası olarak adlandırılan bölmede kesme kumu da vakumla karıştırılır. Ve sonucunda nozzle adı verilen bölmeden geçirilerek kesilecek malzemeye ulaştırılır. Bu sayede su jeti ile kesim gerçekleşmiş olur.

Akış makineleri saf ve aşındırıcı su jeti tem olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Saf su jeti yumuşak malzemeleri kesmek için kullanılır, ve sadece 2 dakika içinde aynı su jeti sert malzemeleri kesmek için aşındırıcıdır.

Yorumlar

Bu yayına yorum eklenmedi

Yeni yorum ekle

Yeni yorum eklemek için giriş yapmalısınız. Giriş Yap
Kategoriler
Makina Haber
En Güncel Makine Haberleri
Otomasyon Haber
En Güncel Otomasyon Haberleri
Fuar Etkinlikleri
Fuarlar - Etkinlik Bilgileri
Tarihte Bugün Ne Oldu
Teknoloji ve Bilim Tarihi Buluşlar
Talaşlı İmalat Tezgahları
Metal İşleme Tezgah Çeşitleri - Özellikleri
Sac İşleme Makinaları
İpuçları
Bizden bi' dolu bilgi
Cnc Bilgi Bankası
Robot - Cobot
Yapay Zeka
AGMA
Cnc Takım Tezgahları
AKIRA SEIKI
Cnc Takım Tezgahları
INDEX - TRAUB
Cnc Takım Tezgahları
DMG MORI
Cnc Takım Tezgahları
DOOSAN
EMAG
HERMLE
HELLER
Cnc Takım Tezgahları
OKUMA
Cnc Takım Tezgahları
MAKINO
MAZAK
Cnc Takım Tezgahları
GROB
Cnc Takım Tezgahları
HAAS
Cnc Takım Tezgahları
Franz Kessler GmbH
Accurpress
Accuway
Amada
+GF+
Bridgeport
Bahmueller
Burkhardt+Weber
Brother
Chevalier
Chiron
Chmer
Cincinnati
Citizen
Colchester
Comau
Correa
Daewoo
Dahlih
Danobat
Defum
Denford
DMC
Dorries
Droop & Rein
Enshu
Excel
Fadal
Fanuc
Fortune
Finn-power
Fidia
En son yapılan yorumlar