Vidalı Friksiyon Pres

Vidalı Friksiyon Pres dönme enerjisini bir çarktan alır ve bunu bir şahmerdanın doğrusal hareketine çevirir. İş parçasını deforme etmek için (dövme) enerjisi tüketildiğinde, şahmerdan hareketi durur.

Sac İşleme Makinaları
12. Feb 2021
2266 görüntülenme
Vidalı Friksiyon Pres

Vidalı Friksiyon Presleri volana enerji vermek için kullanılabilen iki temel tahrik motoru türü (elektrikli veya hidrolik) vardır. Hareketin motorlardan şahmerdanın dikey hareketine dönüştürülme şekli ise dört tip vidalı friksiyon prese ayrılabilir. Sürtünme tahrikleri, doğrudan elektrik tahrikleri, dolaylı elektrik tahrikleri ve hidrolik tahrikler vardır. Genellikle (istisnalar olsa da), volan doğrudan presin dikey vidasına bağlanır. Tahrik devreye girdiğinde ve volanı döndürdüğünde, bir somun vasıtasıyla şahmerdana bağlanan vida döner ve şahmerdan iş parçasına doğru sürülür. Tipik bir işlemde, dövme işlemi başına yalnızca bir vuruş vardır. Bazı modern uygulamalar ve tahrik sistemleri ile birden fazla darbe mümkündür.

Friksiyon Vidalı pres boyutları genellikle vidanın çapıyla ilgili olan nominal kuvvet kapasitesi olarak verilir. Tonaj aralıkları, küçük (160 ton) sürtünmeli preslerden 38.600 tonluk kavramalı tip vidalı Friksiyon preslere kadar değişebilir. Küçük presler dakikada 50 vuruşa kadar hızlarda çalışabilirken, büyük boyutlar dakikada yedi ila 12 vuruş arasında çalışabilir. Ram hızı, strok uzunluğu ve enerji kullanılabilirliği vidalı preslerde değişkendir ve modern ekipman ve kontrol sistemleri kullanıldığında programlanabilir.

Vidalı presler, çelik, titanyum, alüminyum ve pirinç dahil olmak üzere çeşitli metal ve alaşımların yanı sıra havacılık ve tıp endüstrilerinde kullanılanlar gibi diğer birçok egzotik malzemenin dövülmesi için kullanılabilir. Kompresör bıçakları, "dişli benzeri" parçalar, ortopedik implantlar ve el aletleri dövülebilecek birçok şekil arasındadır. Hassas dövme ve ağ şekilli parçalar da vidalı preslerde üretilebilir. Mekanik preste olduğu gibi sabit alt ölü merkez olmadığından özellikle ince kesitli parçalar için uygundurlar.

Vida Friksiyon Presinin Fiziği
Elektrik gücü, bir volanı döndürmek için kullanılır. Dönen volan esasen bu enerji için depolama görevi görür. Genel olarak, volan dönüşü sürtünme, dişliler veya bir kayışlı tahrik yoluyla oluşturulabilir. Kavrama tipi bir pres haricinde, volan doğrudan dikey bir vidaya bağlanır. Volanın dönüşü vidayı döndürür, bu da koçun (vidaya bir somunla tutturulmuş) aşağı doğru hareket etmesine neden olur. Gerçekte, aşağı doğru hareket, çarktaki enerji, dövme işlemine uygulanan deformasyon tarafından tüketilene kadar devam eder. Volanın dönme enerjisi, vida hareketinde doğrusal kinetik enerjiye dönüştürülür, bu da metalik iş parçasının deforme edilmesinde faydalı işe dönüştürülür. Bu enerji, yük-strok eğrisinin altındaki alanla yaklaşık olarak tahmin edilebilir. Enerji daha sonra dövme parçasının adyabatik ısınması olarak dağıtılır. Koç, strokunun altına ulaştığında, vidanın dönüşü tersine çevrilir ve şahmerdan, ayarının en üstüne geri döner.

Özet
Vidalı presler, hassas ve ağ biçimli dövmeler için çok uygun olan çok yönlü dövme ekipmanıdır. Hidrolik preslerden daha yüksek hızlarda çalışırlar. Boyutlar, normalde çok küçükten en büyük hidrolik preslerle ilişkilendirilen tonajlara kadar değişir. Çarkı ve vidayı döndürmek, sistemdeki dönme enerjisini kalıpları birlikte hareket ettirmek ve iş parçası deformasyonunu elde etmek için gereken doğrusal harekete dönüştürmek için kullanılabilecek bir dizi farklı tahrik mekanizması vardır.

Yorumlar

Bu yayına yorum eklenmedi

Yeni yorum ekle

Yeni yorum eklemek için giriş yapmalısınız. Giriş Yap
Kategoriler
Makina Haber
En Güncel Makine Haberleri
Otomasyon Haber
En Güncel Otomasyon Haberleri
Fuar Etkinlikleri
Fuarlar - Etkinlik Bilgileri
Tarihte Bugün Ne Oldu
Teknoloji ve Bilim Tarihi Buluşlar
Talaşlı İmalat Tezgahları
Metal İşleme Tezgah Çeşitleri - Özellikleri
Sac İşleme Makinaları
İpuçları
Bizden bi' dolu bilgi
Cnc Bilgi Bankası
Robot - Cobot
Yapay Zeka
AGMA
Cnc Takım Tezgahları
AKIRA SEIKI
Cnc Takım Tezgahları
INDEX - TRAUB
Cnc Takım Tezgahları
DMG MORI
Cnc Takım Tezgahları
DOOSAN
EMAG
HERMLE
HELLER
Cnc Takım Tezgahları
OKUMA
Cnc Takım Tezgahları
MAKINO
MAZAK
Cnc Takım Tezgahları
GROB
Cnc Takım Tezgahları
HAAS
Cnc Takım Tezgahları
Franz Kessler GmbH
Accurpress
Accuway
Amada
+GF+
Bridgeport
Bahmueller
Burkhardt+Weber
Brother
Chevalier
Chiron
Chmer
Cincinnati
Citizen
Colchester
Comau
Correa
Daewoo
Dahlih
Danobat
Defum
Denford
DMC
Dorries
Droop & Rein
Enshu
Excel
Fadal
Fanuc
Fortune
Finn-power
Fidia
En son yapılan yorumlar